Plemenita periska poznata i kao lostura ili loščura (lat. Pinna nobilis). Najveći je školjkaš Jadranskog mora. Prosječne su veličine između 30 i 50 centimetara, ali mogu dosegnuti visinu od 120 centimetara.
Rasprostranjenost
Plemenita periska je endemična vrsta Sredozemnog mora. U Jadranskom moru rasprostranjena je po cijeloj obali, na pjeskovitim i muljevitim dnima od 0,5 do 40 metara dubine.
U lipnju 2023. broj plemenitih periski u hrvatskom dijelu Jadrana iznosio je 27.
U studenom 2023. kod Poreča je pronađeno 78 malih plemenitih periski.
Zaštita i izumiranje
Plemenita periska je osjetljiva na iznimna zagađenja. Mnoge jedinke stradaju zbog sidrenja, a još uvijek je prisutno i ilegalno vađenje jedinki koje je zabranjeno 1977. godine. Nalazi se na popisu strogo zaštićenih vrsta Republike Hrvatske i postoji propisana visina naknade štete uzrokovane vađenjem periske iz mora.
Suočena je s masovnim izumiranjem koje je prvi put zabilježeno 2016. godine na jugoistočnoj obali Španjolske. Masovni pomori su od tada zabilježeni i potvrđeni u Francuskoj, Italiji, Turskoj, Grčkoj i Albaniji, a Društvo istraživača mora 20 000 milja zabilježilo je prvi masovni pomor zaštićene plemenite periske u Jadranu.
U svibnju 2019. godine pomor je opažen na Elafitima, a kasnije u listopadu objavljena je vijest da u Parku prirode Lastovo više nema živih jedinki vrste.
U siječnju 2020. godine primijećen je pomor na Pelješcu. Pretpostavlja se da je riječ o parazitu Haplosporidium pinnae i o zagrijavanju mora.
Zanimljivosti o plemenitoj periski
Majstori filtriranja
Jedna od najfascinantnijih značajki plemenitih periski je njihova sposobnost filtriranja vode. Ovi mekušci mogu filtrirati i do 50 litara vode na sat, uklanjajući plankton i druge sitne čestice iz vode. Ovaj proces ne samo da pomaže u održavanju čistoće morskih ekosustava, već i omogućava periskama da prikupe hranjive tvari potrebne za njihov rast i opstanak.
Proizvodnja bisera
Iako plemenite periske nisu poznate po proizvodnji bisera u komercijalne svrhe kao neke druge vrste školjkaša, one ipak mogu stvoriti bisere. Ti biseri obično nisu savršeno okrugli ili visokog sjaja kao oni dobiveni od bisernih školjki, ali su i dalje vrijedni zbog svoje rijetkosti i prirodne ljepote. Otkriće bisera u plemenitoj periski uvijek je uzbudljiv trenutak za ljubitelje mora.
Upotreba u tradicionalnoj medicini i kozmetici
Plemenita periska, osim što je važna za morske ekosustave, ima i značajnu ulogu u tradicionalnoj medicini i kozmetici nekih kultura. Ekstrakti iz školjke i mesa periske koristili su se u prošlosti za razne svrhe, uključujući tretmane za kožu i kao afrodizijak. Iako su takve prakse manje uobičajene danas, one naglašavaju multifunkcionalnu vrijednost plemenitih periski. Međutim, važno je napomenuti da takva upotreba može dodatno ugroziti populacije, posebno ako se provodi neodrživo.
Zaronite u svijet morskih motiva- nanogice koje vas vode do mora!
Za ljubitelje mora, sunca i ljetnih radosti, naše nanogice s morskim motivima i lipama su pravi izbor! U kolekciji nanogica s morskim motivima svaki detalj ima svoju priču. Od nježnih školjki, morskih zvijezda, bisera do neodoljivih plavih i šarenih tonova, svaka nanogica dizajnirana je da podsjeti na ljepotu morskog svijeta.
Provjeri kolekciju nanogica: https://sitnis.hr/collections/nanogice
Nanogica Lostura: https://sitnis.hr/products/nanogica-lostura
Izvor:
https://dalmacijaportal.hr/plemenita-periska-zanimljivosti/
https://hr.wikipedia.org/wiki/Plemenita_periska
https://www.startnews.hr/news/nabiranje-skoljk-prepoved-visoka-kazen/ (slika: Grgo Jelavić/ PIXELL)