Sveta Eufemija zaštitnica je Rovinja, a crkva svete Eufemije dominira starom gradskom jezgrom. U njoj se nalazi sarkofag uz kojeg se stoljećima prepričavaju legende.
Pripoviješću o svetoj Eufemiji i danas, više od 1200 godina nakon njezina nastanka počinje svaka priča o Rovinju.
Sarkofag je dugačak 212 cm, širok 95 cm, visok 195 cm. U sarkofagu se nalaze svetičine relikvije. Ona je bez lijeve ruke, prekrivena skupocjenom odjećom izvezenom zlatnim ukrasima. Voštana maska pokriva kosti glave. Tu je masku izradila 1953. god. umjetnica Mila Vod. Okrunjena je krunom i u desnoj ruci drži lovorov list. Na sarkofagu se nalaze vratašca kroz koja se može vidjeti unutra, a otvara se za javnost na blagdan sv. Eufemije i prigodom značajnijih događaja u župi.
Sarkofag sv. Eufemije smješten je iza istoimenog oltara u južnoj kapeli crkve. Navodi se da datira iz IV. ili V. st. po Kristu, a izrađen je u potpunosti od bijelog grčkog mramora. Njegova izrada je kasnoantička i ostavlja dojam nedovršenosti. Jedan od najjednostavnijih tipova sarkofaga s malo crteža i dekoracija, kod kojih je česta disproporcija likova, a primjer tome je sarkofag Poklonstva iz Ravenne ili sarkofag Teodorusa iz Ravenne.
U doba cara Dioklecijana bilo je mnogo zatvaranih, proganjanih i ubijenih kršćana, među njima našla se i mlada djevojka po imenu Eufemija, iz maloazijskog grada Kalcedona.
Rođena je oko 290. godine, u uglednoj patricijskoj obitelji. Kao petnaestogodišnjakinju uhićuju je Dioklecijanovi vojnici i, budući da se ne odriče kršćanstva, muče je na razne načine osobito okrutno na kotaču. Kad i nakon toga ostaje vjerna Kristu bacaju je lavovima koji je usmrćuju, ali ne proždiru tijelo.
O životu svetice ne postoji puno povijesnih podataka, ali je izvjesno da je umrla 16. 09. 304. godine. Tijelo mučenice sačuvali su kalcedonski kršćani sve do 620. godine kada grad osvajaju Perzijci. Sarkofag sa tijelom Sv. Eufemije prenesen je tada u Carigrad i smješten u velebnu crkvu koju je u njezinu čast podigao car Konstantin. 800. godine na vlast dolaze ikonoklasti (protivnici štovanja slika) pa kršćani ponovo sklanjaju relikvije Sv. Eufemije.
Što se dalje točno događalo, teško je reći, predaja kaže da je, nakon velikog nevremena, u zoru 13. 07. 800. do obale pred Rovinjom doplutao mramorni sarkofag. Mnogi Rovinjani pokušavali su dovući sarkofag do crkvice Sv. Juraja, ali nikome to nije polazilo za rukom. Tek je maleni dječak, po zagovoru Sv. Eufemije, sa svoje dvije kravice uspio dopremiti sarkofag na brežuljak.
Dolazak sarkofaga do Rovinja bilo je za njegove stanovnike čudo, pa Sv. Eufemiju počinju štovati kao svoju zaštitnicu. 16. rujna slavi se dan Sv. Eufemije. U Rovinj dolaze gosti sa svih strana, organizira se velika fešta sa bogatim programom na glavnome rovinjskom trgu, a tradicionalno se jede ovčetina s kiselim zeljem i fritule.
Naušnice sv. Eufemija možeš naručiti putem linka:
https://sitnis.hr/products/zlatne-nausnice-sv-eufemija
https://sitnis.hr/products/srebrne-nausnice-sv-eufemija
Izvori:
https://narod.hr/vjera-i-kultura/kultura/sveta-eufemija-tko-je-bila-zastitnica-rovinja#google_vignette
https://www.inforovinj.com/hrv/rovinj/znamenje/legenda-sv-eufemija.asp
Slika: Autor Klaus-Dieter Keller - Vlastito djelo postavljača, Javno vlasništvo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1124396